Hattından Kapsanya

Teknolojinin korkunç bir hızda geliştiği bir sektör iletişim sektörü. İnternetin domine ettiği ve dolayısıyla her geçen gün yaygınlaşan, gelişen, hızlanan, ucuzlaşan bir sektörden bahsediyoruz. Öyle ki sürekli alışkanlıklarımız değişiyor. Sınırlı karakterlerle kısa mesaj gönderdiğimiz günlerden WhatsApp ya da benzer uygulamalarda sınırsız karakterle ve bedava mesaj çektiğimiz günlere çok hızlı bir geçiş yaptık. Operatörler bu hızlı geçişin şokunu atlatamadan yine aynı platformlarda internet üzerinden telefonla konuşma, peşine görüntülü konuşma dönemi başladı. Kalite her geçen gün yükseldi ve hatta kimisi için telefonla konuşmanın bile önüne geçti. Telefonun çekmediği bodrum katlarda internet varsa eğer sorunsuz konuşmaya başladık. Yurtdışını aramak pahalıydı, ucuzlamadı. Doğrudan bedava oldu. E tabi artık şu kadar adetli sms paketlerinden gb.lı internetli paketlerine geçiş yaptık. Gsm operatörleri aynı zamanda internet dağıtıcısı, internet dağıtıcısı şirketler gsm operatörü oldu. Dolayısıyla rekabet kızıştı ve sunulan hizmetlerde farklı bir boyuta geçildi.

Tahminen gençlere bir alana bir bedava sinema bileti ile patlayan bu yeni rekabet alanı şimdi onlarca farklı ürün, hizmet ve indirim sunuyor.

Değişik değişik indirimler, fırsatlar falan derken ”exclusive” paketler çıktı yola. Doğum gününde hediye pastalar verildi, ücretsiz ya da indirimli sinema, etkinlik biletleri, yemek indirimleri, falanca yerde ücretsiz tatlı, filanca yerde ücretsiz kahve ve daha birçok alanda fırsatlar sunuldu.

Müşteri sadakatini artırdığı için operatörler memnun. Bedavayı sevdiğimiz için de biz müşteriler memnunuz nihayetinde bu durumdan. Müşteri hizmetlerinde birsürü tuşlamayı kaldırdı bizi doğrudan “bize özel” müşteri temsilcisine bağladılar. Lounge kullanım haklarından vip araçlı hizmetlerine kadar ayda 80tl’ya içimizdeki “Nişantaşılı”yı uyandırdılar.

Diğer hat çeşitlerinde de boş durmadılar bu arada. Gençlere ayrı, kurumsal müşterilere ayrı, normal bireysel müşterilerine ayrı güzellikler hazırladılar.

Ancak geldiğimiz nokta itibariyle en az bir adet şahsi cep telefonu hattımız, evde internetimiz, işte ayrı internetimiz, iş için kullandığımız telefonumuz vs.derken bu paketlerin “avanta"jlarını takip etmek zor bir hal aldı. Ücretsiz iç dış oto yıkamadan, kitap hediyesine, bedava konser sinema biletinden, birçok restoranda indirime kadar bir sürü şey sunuluyor. Sürekli yenisi ekleniyor, süresi dolan kaldırılıyor. Bir de farklı farklı operatörlerin ürünlerini kullanıyorsak aynı anda daha da bir zor oluyor tabi. Bayağı bir zamanı gözden çıkarmak gerekli takip için.

Daha kolay bir takip yöntemi nasıl olabilir peki?

(Reklam yapmadan geçemeyeceğiz burayı) Tabi ki Kapsanya ile:)

Öncelikle telefon ya da internet sağlayıcınızın sizi ne tür bir müşteri olarak tanımladığını(şayet bilmiyorsanız müşteri hizmetlerine bir telefon açmanız yeterli) öğrenmelisiniz. Sonrasında yapmanız gereken tek şey kapsanyadaki profilinize eklemek.

Boşa zaman harcamayın, bırakın nerede ne varmış Kapsanya bedavaya bulsun getirsin size. Yeni eklenen, ya da konumunuza yakın olan bir fırsattan gerçekten “avanta”jı bol olanlarını size anlık bildirimle göndersin. Size de sadece ayrıcalıklarınızın keyfini çıkarmak kalsın.