Kartından Kapsanya

”Ya bırak Allah aşkına kim bilir nerelere ne imzalar attırırlar, taahhüt verdirir sonra misliyle geri alırlar abi uzak dursunlar güzellikleri de onların olsun”.

Öncelikle sevgili Kapsanyalı; 60 milyondan fazla kredi kartı,120 milyondan fazla hesap kartı varsa bu memlekette yüksek ihtimalle senin cüzdanında da var bunlardan. Yani zaten birsürü imzayı attın sen.Adam diyor ki bedava. Tamam düne kadar tam olarak bilmiyordun avantajlarını da. Ama artık Kapsanya’yı da kullanıyorsun. Nerede neyin var takibin de kolay. O zaman kart başka ne işe yararı da konuşmamız gerek artık.

Öncelikle rekabet çıtalarının uçup gittiği günümüzde, alışverişte kullanılmak üzere bir borçlanma aracı olarak icat edilmiş kredi kartının geldiği noktayı konuşalım.

Yalnızca alışveriş için kullananı da var, banka şubelerinde öncelikli sıra almak için kullananı da. Prestij kattığını düşünerek göstere göstere kartını çıkaranlar bile var hatta. Üzerine sosyal statümüzü hatta mesleğimizi dahi yazabiliyorlar çünkü doktor, pilot, avukat vs. diye. Siyah, gri tonları bak ben “exclusive” biriyim diye bağırıyor uzaktan. Bu arada bunlar öyle körlemesine eleştirdiğimiz şeyler değil tabi. Hatta hoşumuza bile gidiyor çoğu zaman:) Düşünen pazarlamacıların fikrine sağlık. Ama buna tavmıyız, tabi ki hayır.

Neler var o zaman başka bu kartlarda:

Bedavaya uçuruyor diyorlar. Doğrudur. Uçağa bedava binmişliğimiz var sayelerinde. Nasıl oluyor? Tecrübelerimden anlatayım. Bilet alıyorsunuz kartınızla 10 dakika sonra müşteri hizmetleri arayıp biletinizi bedavaya getirmek istemez misiniz diyor? (bankaya ya da karta göre değişik şekillerde olabiliyor ya da kimi kartlarda hiç olmuyor tabi) Sorulur mu, isterim tabi nasıl olacak diyorsunuz. Efendim şu kadar alışveriş taahhütü veriyorsunuz diye lafa başlayınca gerisini dinleyesi bile gelmiyor insanın. Taahhüt kelimesinden ağzımız çokça yandığı için bu memlekette, olur da yerine getirmezsem neler başıma gelir diye düşünüp kapatıyorsunuz çoğu zaman.

Sorun efendim. Yerine getirmezsem ne olur deyin. Genelde alacağınız cevap ”ödediğiniz kısmın şu kadarını bilet parasından düşer gerisini tahsil ederiz” şeklinde olacaktır. Faizi yoksa, cezası yoksa niye kullanmayalım ki. Bedavaya bilet işte.

Mil ya da en az o kadar avantajlı puan biriktiren kartlar var. Puanlarını dörtle çarpıyorum uçak bileti alırken diyor. Yahu niye kullanmıyorum. Zaten alışveriş yapıyorum bu karttan. 30 TL puan birikmiş, 120 TL’lik bileti alabiliyorsam niye kullanmayayım ki bu hakkı.

Önceki ayda falanca miktar ekstresi olana lounge ücretsiz diyor. E biz o rakamı zaten normalde tutturuyorsak niye lounge kullanmıyoruz. Ya da o rakamı tutturmak için zaten düzenli ödediğimiz faturalarımız falan varsa o ay niye karttan ödemiyim ki bir fark falan da almayacaksa.

Tıbbi danışma hattı olanlar var. Ücretsiz çilingir, camcı, tesisatçı, yol yardım falan gibi asistans hizmetleri sunuyor ve bedava diyorsa şimdi bu bedava kelimesinin tam olarak neresinden korkmalıyız bilemedim.

İndirimli sinema bileti almaktan tiyatroda ücretsiz kategori yükseltmeye, alışveriş taksitlendirmekten taksitlendirirken indirim yapmaya kadar çeşit çeşit şeyler sunabiliyor.

Hiç mi kazancı yok yani bankanın?

Kazancı olmasa niye yapsın canım kazanıyordur biyerlerden. Ama 100 TL’lik birşeyi %10 indirimli 9 taksitle taksit başına 10 TL’den alabiliyorsam benden kazanmıyordur tahminen:)

Kimden kazanma ihtimali vardır?

İyi bir iç denetim mekanizmamız yok da sırf hedef puan ya da taahhütü tutturabilmek için olur olmaz alışveriş yapıyorsak karttan, muhtemelen bankaya çalışıyoruzdur haberimiz olmadan:) Kartı kırıp atmayı ciddi ciddi düşünmemiz gerekir bence. Nihayetinde bu bir borçlanma aracıdır ve bankaya ödenmemişse şayet borcumuz, faiziyle geri istenecektir. Bu durumda kazançtan bahsetmek pek mümkün olmaz tabi.

Borcunuzu gününde ödüyor ve sonrasında da ödeyebileceğiniz kadar borçlanıyorsanız Kapsanya’yı biraz daha aktif kullanın lütfen.

Belki sürekli gittiğiniz restoranda indiriminiz vardır.

Belki her restoranda indiriminiz vardır.

Kim bilir belki de zaten hesabınızı o kredi kartıyla ödüyorsunuzdur da sırf bir katılım sms’i göndermediniz diye o kadar indirimi kaçırıyorsunuzdur.

Kapsanya böyle zamanlar için var işte.

Madem kullanıyorsunuz kartınızı, kartınızdan da kapsanız ya:)